Podłoga z korka i jej piątka plusów

Budownictwo

Korek jest popularnym surowcem już od wieków prehistorycznych. Zwłaszcza wiązany jest z zamykaniem butelek, ale dzięki niecodziennym cechom, odnalazł przeznaczenie w wielu specjalizacjach i sferach w powszednim życiu. Korek jest terminologią, którą potocznie przyznano tkance dębu korkowego.


Największy obszar lasy korkowe zajmują w Portugalii. Zdejmowanie kory z drzew odbywa się plus minus co 9 lat, w charakterystycznych porach i zlecone jest tylko kompetentnym pracownikom. W czasie budowy domu, bezustannie zastanawiamy się jaki grunt wybrać, by nasza posadzka zapewniała nam należytą izolację, ale też wyrównała nieznaczne niedoskonałośći. Bezkonkurencyjnym wytworem okażą się w tym miejscu podkłady korkowe, które są produktem naturalnym i niezwykle trwałym.

Podłoga z korka i jej pięć plusów

1. Ochrona przed harmidrem i stratą temperatury

Podkłady korkowe mają nieduży wskaźnik przewodzenia ciepła i gwaru. Nie przepuszczają i nie absorbują ciepła. Podkłady korkowe, dzięki unikalnej strukturze, utrzymują własne właściwości do izolacji w znacznym rozmiarze temperatur.

2. Spora giętkość powierzchni i mało symetryczna budowa

Korek jest nadzwyczaj sprężysty i elastyczny. Po ścisku błyskawicznie powraca do uprzedniego stanu, nie nosząc żadnych znaków odkształceń. Szorstka powierzchnia pozwala do tego kompensować niedoskonałości wylewki.

3. Wielka wytrzymałość

Korek jest bardzo wytrzymały na ścieranie nawet w trakcie wysokiego wskaźnika tarcia. Nadzwyczaj trudno go zetrzeć i uszkodzić mechanicznie.

4. Niezmienność rozmiaru

Korek jest imponującym półproduktem statecznym rozmiarowo. Po rozwinięciu podkładu i ułożeniu na nim należytej podłogi lub szafy, podkład bez ustanku będzie miał jednolitą grubość. To sprawia, że wolno poprawniej spasować fragmenty i nie występują szczeliny pomiędzy elementami.

5. Gazy i ciecze zostają zablokowane.

Korek z przyczyny zawartości suberyny jest nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, a dodatkowo nie wchodzi z nimi w kontrakcje chemiczne .


Podkład z korka idzie wykorzystać pod różne nawierzchnie rodzaju deski, wykładziny, posadzki pływające czy linoleum. Podkład znacznie wytłumi drgania i wyciszy dźwięki podczas chodzenia. Jest niezwykle trywialny w montażu, a osiągalne artykuły z tej serii odszukamy na cork24.co.uk.
Warto dodatkowo dodać, że korek posiada sporą wytrzymałość na pożar – nie szerzy ognia, a przy spalaniu nie wytwarza trujących gazów.